otázky a odpovede

V našom meste je úľava od platenia dane z nehnuteľností od 70 rokov. Na úrade mi v máji, keď mi prišiel papier na zaplatenie dane povedali, že nárok na úľavu nemám, pretože 70 rokov som mal v apríli. Je to správne?

 

Pre úľavu od platenia dane platia rovnaké pravidlá ako pri podaní daňového priznania (DP).

K 1. januáru roka, za ktorý žiadate o úľavu, už musíte mať stanovený vek, v tomto prípade 70 rokov – predpokladám, že toto je Váš prípad, keďže vo svojej otázke uvádzate len mesiace, a nie roky, kedy ste dosiahli tento pekný vek.

O úľavu musíte požiadať v stanovenom termíne, a to do 31. januára daného roka, v ktorom Vám vzniká nárok na úľavu viac. V prípade, ak by ste 70-ku dosiahli už v predchádzajúcom roku a o úľavu požiadali až v máji, ako uvádzate, rovnako by ste úľavu na tento rok nedostali, ale mohla by Vám byť priznaná až v nasledujúcom roku, samozrejme, na základe vašej žiadosti.

Jednoduchý príklad: V apríli 2020 ste dovŕšili stanovený vek pre vznik úľavy, napr. 70 rokov. Takže, k 1. januáru 2021 ste už boli sedemdesiatnikom. Požiadať o zníženie dane musíte najneskôr do 31. januára 2021.

Dobrá rada: v jednotlivých mestách a obciach sa môže výška veku potrebného pre získanie úľavy líšiť. Odporúčam preto informovať sa priamo na tom mestskom či obecnom úrade v ktorom máte svoju nehnuteľnosť.